niedziela, 16 czerwca 2013

Przymiarki - 626 m n.p.m.


Widok z Przymiarek na Grzbiet Cergowej
Przymiarki to grzbiet górski w Beskidzie Niskim, w paśmie Wzgórz Rymanowskich.Grzbiet położony jest na wschód od górnej części Lubatowej i na zachód od Rymanowa-Zdroju. Południowe stoki schodzą do Bałucianki, północne do pól nieistniejącej wsi Wólka.

Grzbiet ma trzy kulminacje. Zachodnia, niższa to Uhliska zwana też Wólecką Górą – 611 m n.p.m., wschodnia, wyższa Kopa – 640 m n.p.m. Sam wierzchołek Kopy zwany jest Patryją od istniejącej tam kiedyś wieży triangulacyjnej.Nazwa Przymiarki odnosi się właściwie do środkowej części grzbietu o wysokości 626 m n.p.m. Kopa i Uhliska są częściowo zalesione, natomiast ze środkowej części rozpościera się panorama na Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Dynowskie, Doły Jasielsko-Sanockie, Bieszczady, pasma Beskidu Niskiego - Pasmo graniczne, Gniazdo Jawornika, Wzgórza Rymanowskie, Beskid Dukielski.
Przy bardzo dobrej widoczności, nieco na lewo od Cergowej, dostrzec można Tatry. Ze względu na położenie grzbiet stanowi cel częstych wycieczek z podkarpackich uzdrowisk Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju. Ze stoków Przymiarek wypływa Iwonicki Potok.

Źródło: Wikipedia

W oddali po lewej widoczne Krosno
...i jeszcze raz Grzbiet Cergowej widoczny z Przymiarek
...w drodze na Przymiarki ...w centrum Kamień

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...