poniedziałek, 22 lipca 2013

Liszna


Wieś Liszna istniała już w 1429 r. pod nazwą Leszna. W połowie XV w. jej właścicielem był Iwan, prawdopodobnie potomek starej  rodziny bojarskiej. W 1 poł. XIX w. wieś należała do Medyńskich, a pod koniec tego wieku do Franciszka Adamowicza i Eugeniusza Grohmanna.
We wsi stoi drewniany kościół zbudowany w trzydziestych latach XX w. W górnej części osady zachowalo się kilka starych domów a w dolnej murowana kapliczka. W 1983 r. z Lisznej przeniesiono do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku drewniany kołowrót studzienny kryty gontowym daszkiem. W dolnej części wsi przeprawa łodzią przez San

Źródło: Kryciński S. Pogórze Przemyskie. Słownik Krajoznawczo Historyczny, Rewasz, Warszawa 1992 


Tak na prawdę celem wędrówki miała być góra Moczarki ...ostatnie niezalesione wzniesienie na północ od Lisznej, bardzo dobry punkt widokowy. Właśnie z tego miejsca chciałem zrobić panoramę. Na miejscu jednak okazało się że punkt widokowy znikł ...a dokładnie ...zarósł i dlatego fotografię wykonałem z punktu położonego nieco niżej. Korzystając z okazji po pokonaniu grzbietu udało się wykonać jeszcze panoramę Tyrawy Solnej z miejsca gdzie wszystko powinien przesłaniać las ...ale tu z kolei lasu nie było :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...