środa, 5 sierpnia 2015

Wola Cieklińska - Cmentarz wojenny nr 10

Cmentarz zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, pierwotnie założony został na pozycjach obronnych Rosjan dających możliwość obserwacji podejść od strony zachodniej. Znajduje się przy skrzyżowaniu dróg Gorlice-Żmigród i Jasło-Folusz w powiecie jasielskim, w gminie Nowy Żmigród, w miejscu niezwykle ważnym ze względów strategicznych.

Miejsce, w którym obecnie usytuowany jest pomnik to pole z mogiłą masową żołnierzy austriackich i rosyjskich. Na przeciw, po drugiej stronie drogi również pochowani są bezimienni żołnierze obu armii.

Cmentarz został zrównany z ziemią przez rolników w czasach PRL-u, mogiły stały się niewidoczne a obeliski rozbite. Pomnikami centralnymi były sarkofagi kamiene ustawione na wysokich podstawach z wbudowanymi tablicami inskrypcyjnymi.


Tekst jednej z inkrypcji brzmiał następująco:

"Obca Wam była ziemia, na której walczyliście,
teraz Was obejmuje i jest Waszą Matką."


Na cmentarzu pochowano 65 żołnierzy austriackich i rosyjskich oraz 76 bezimiennych w 12 mogiłach pojedynczych i 4 zbiorowych. Ze 141 poległych tylko 6 znanych jest z nazwiska.Źródło: Frodyma R., Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej, część I. Okręg I - Nowy Żmigród, Okręg II - Jasło, Wydawnictwo "Ruthenus" Rafał Barski, Karpackie Towarzystwo Naukowe i Oświatowe, Krosno 2015. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...