środa, 16 września 2015

Przysłup - Cmentarz wojenny nr 59


Cmentarz wojenny nr 59 w północno - wschodniej części wsi Przysłup to austriacki cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Położony jest w głębi lasu porastającego stoki Magury, przy tzw. "złodziejskiej ścieżce". Szańcowe mury otaczające cmentarz w kształcie prostokąta, wzmocnione kamiennymi łomami, sprawiają wrażenie "pozycji obronnej".
Tylną ścianę zdobi monolityczny krzyż łaciński z surowego piaskowca a na jego podstawie odczytać można resztki kamiennej inskrypcji. 17 mogił zbiorowych wzniesionych jest z surowego kamienia z głazami u wezgłowia, na których pierwotnie miały zostać umieszczone krzyże żeliwne, jednakże zamiaru tego nigdy nie zrealizowano. W centrum pola grobowego, na jednej z mogił znajduje się kamienny nagrobek z krzyżem łacińskim ustawiony przez rodzinę poległego żołnierza czeskiego. Zachowały się także oryginalne kamienne słupki HV wyznaczające granice działki cmentarnej. 


Na cmentarzu pochowanych zostało:
  • 60 żołnierzy austriackich,
  • 20 Rosjan,
poległych w styczniu i maju 1915 r.


Jesienią 2008 r. Stowarzyszenie Miłośników Nowicy oraz Nieformalna Grupa Kamieniarzy "Magurycz" z pomocą leśników odnowiła cmentarz i oczyściła go z krzaków, drzew i chwastów. W chwili obecnej obiekt jest ponownie mocno zarośnięty ale widoczny z daleka.


Źródło: Frodyma R., Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej, część I. Okręg I - Nowy Żmigród, Okręg II - Jasło, Wydawnictwo "Ruthenus" Rafał Barski, Karpackie Towarzystwo Naukowe i Oświatowe, Krosno 2015. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...