niedziela, 8 listopada 2015

Konieczna - Cmentarz wojenny nr 46


Cmentarz wojenny nr 46, Konieczna-Beskidek, to austriacki cmentarz z I wojny światowej. Nekropolia położona jest w Beskidzie Niskim na południowy zachód od wsi Konieczna, w partii szczytowej wzniesienia Beskidek po jego północno wschodniej stronie.


Na cmentarzu znajduje się 6 grobów zbiorowych, oraz 48 grobów pojedynczych. Pochowano w nich 303 żołnierzy poległych w styczniu i lutym 1915: 
  • 168 żołnierzy austro-węgierskich
  • 135 rosyjskich.
 Spośród 168 pochowanych żołnierzy austriackich znana jest tożsamość 163. Nie zidentyfikowano tożsamości 5-ciu żołnierzy austro-węgierskich i 134 rosyjskich.


Cmentarz o powierzchni 2047 m² zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča zbudowany jest na planie zbliżonym do krzyża łacińskiego i ogrodzony płotem z drewnianych sztachet łączących prostopadłościenne słupki, wymurowane z kamienia łupanego i zwieńczone gontowym daszkiem. Wejście tworzy drewniana dwuskrzydłowa furtka.


Główny element cmentarza stanowi dwukondygnacyjna, dwudziesto metrowa kamienna wieża stojąca na kamiennym tarasie. Nakryta jest wysokim gontowym dachem zwieńczonym żelaznym krzyżem z nałożonym nań symbolem solarnym. Na czterech elewacjach górnej kondygnacji umieszczone są drewniane krzyże łacińskie. Na północnej, wschodniej i południowej elewacji kondygnacji dolnej umieszczone są tablice z inskrypcjami w języku niemieckim.


Pola grobowe żołnierzy austro-węgierskich zwieńczały drewniane, rzeźbione krzyże łacińskie a żołnierzy rosyjskich rzeźbione krzyże patriarchalne. Wszystkie krzyże nagrobne przykryte były drewnianymi daszkami przymocowanymi do ramion krzyża ozdobnymi drewnianymi bolcami. Na łączeniu ramion krzyży były umieszczone rzeźbione drewniane tabliczki z danymi pochowanej osoby. Groby otoczone są kamiennymi krawężnikami.


Cmentarz zbudowany został w 1915 r. w okręgu cmentarnym numer I - Żmigród przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W latach sześćdziesiątych XX wieku cmentarz poddano konserwacji. Obecnie odnowiono ogrodzenie i częściowo uporządkowano teren wokół obiektu.


Źródło: Frodyma R., Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej, część I. Okręg I - Nowy Żmigród, Okręg II - Jasło, Wydawnictwo "Ruthenus" Rafał Barski, Karpackie Towarzystwo Naukowe i Oświatowe, Krosno 2015.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...