poniedziałek, 16 maja 2016

Radocyna - Cmentarz wojenny nr 43


Założona na planie prostokąta kwatera wojenna położona jest obok dużego cmentarza wyznaniowego. Zarys cmentarza otoczony był pierwotnie drewnianym płotem sztachetowym a wchwili obecnej posiada otoczenie z żerdzi. Wejście stanowiła kiedyś drewniana bramka z dwoma kamiennymi słupami przykrytymi daszkiem z betonu. 


W tylnej części cmentarza znajduje się wysoki, wykonany z kamiennych ciosów obelisk, wzniesiony na planie kwadratu i schodkowo zwężający się ku górze. Ustawiony na trójstopniowej podstawie zwieńczony jest kamiennym krzyżem łacińskim. W pomnik centralny wbudowana jest trójkątnie zakończona tablica inskrypcyjna z tekstem w języku niemieckim:

"WIR WUSSTEN
KEINER VON DES
ANDERN LEBEN
NUN HAT UNS DER
TOD ZUSAMMEN
GEGEBEN"

...co w tłumaczeniu na język polski brzmi:

"Nie znaliśmy życia drugiego człowieka
Teraz śmierć nas połączyła"


W obrębie pola grobowego odnależć można drewniane repliki pierwotnych krzyży łacińskich bez tabliczek imiennych.

W dziesięciu mogiłach pojedynczych oraz trzech mogiłąch zbiorowych pochowanych jest łącznie 83 żołnierzy, w tym
  • 4 Austriaków
  • 79 Rosjan


Cmentarz został w sposób spontaniczny (a więc nie do końca zgodny z oryginałem :-)) uporządkowany i częściowo odrestaurowany przez członków Koła Łowieckiego "Dzik" w Gorlicach.

Źródło: Frodyma R., Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej, część I. Okręg I - Nowy Żmigród, Okręg II - Jasło,Wydawnictwo "Ruthenus" Rafał Barski, Karpackie Towarzystwo Naukowe i Oświatowe, Krosno 2015. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...