sobota, 17 czerwca 2017

Rozdziele - Cmentarz wojenny nr 85


Cmentarz wojenny nr 85 w miejscowości Rozdziele (powiat gorlicki, gmina Lipinki) to zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra. Obiekt znajduje się na niewielkiej skarpie, po prawej stronie drogi do Wapiennego, około 1 km od skrzyżowania w centrum wsi. Z szosy widoczny jest centralny krzyż.Cmentarz ma kształt trapezu o powierzchni około 165 m². Otoczony jest ogrodzeniem drewnianym, płotem sztachetowym. W środku ogrodzenia, od strony południowej, znajduje się drewniana bramka wejściowa. Groby są oznaczone nagrobkami w formie żeliwnych krzyży łacińskich z datą 1915 na betonowych podestach, krzyży lotaryńskich oraz betonowej steli z żeliwną tablicą. W centralnej części znajduje się drewniany krzyż nakryty charakterystycznym blaszanym półkolistym daszkiem.


Na cmentarzu jest pochowanych 37 żołnierzy w 5 grobach zbiorowych oraz 14 pojedynczych poległych w maju 1915 roku:
  • 14 niemieckich
  • 4 austro-węgierskich,
  • 19 nieznanych żołnierzy rosyjskich. 
 

Na cmentarzu pochowano oficera i dwóch podoficerów Wehrmachtu zabitych w 1944 r. przez partyzantów. Nagrobki wystawiły rodziny zabitych po wojnie.


Źródło: 
Wikipedia,
Frodyma R., Galicyjskie cmentarze wojenne, tom I. Beskid niski i Pogórze, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Warszawa - Pruszków 1995


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...