poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Cerkiew pw. św. Jerzego w Myczkowcach

Podczas trwania II wojny światowej wojsko radzieckie zrobiło w niej kino

Murowana greckokatolicka cerkiew filialna pw. św. Jerzego w Myczkowcach zbudowana została w latach 1910-12 w ukraińskim stylu narodowym. Konsekrowano ją w roku 1913. Jako cerkiew funkcjonowała do roku 1939, była cerkwią dojazdową parafii w Bóbrce. Podczas trwania II wojny światowej wojsko radzieckie zrobiło w niej kino. Po wojnie zamieniono ją na magazyn zbożowy pobliskiej spółdzielni produkcyjnej. Po likwidacji magazynu, co stało się w roku 1956, cerkiew odremontowano i od 1957 obiekt służył jako filialny kościół rzymskokatolicki parafii w Uhercach.Uroczysta konsekracja miała miejsce w roku 1963, dokonał jej ks. biskup Stanisław Jakiel. Jako samodzielna jednostka duszpaszterska (parafia) funkcjonuje od 18.06.1979, na mocy dekretu wydanego przez ks. biskupa ordynariusza Ignacego Tokarczuka. Kościół i parafia przyjęły wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej.


Cerkiew jest murowana, jej ściany wzniesiono z cegły, kamienia i otynkowano. Zwieńczenie stanowi obszerna kopuła na transepcie. Obiekt kryty jest blachą. Nie zachowało się dawne wyposażenie cerkwi. W roku 1973 wykonano polichromię, autorami byli Andrzej i Irena Chojkowscy.

Cerkiew jest murowana, jej ściany wzniesiono z cegły, kamienia i otynkowano. Zwieńczenie stanowi obszerna kopuła na transepcie.

Źródło: S.Kryciński, Cerkwie w Bieszczadach, Warszawa 1991.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...