wtorek, 6 czerwca 2017

Cieklin - Cmentarz wojenny nr 14

Cmentarz wojenny nr 14 w Cieklinie założony został bezpośrednio na linii okopów, w miejscu zaciętych walk. Ogółem na pobojowisku powstało 6 pól grobowych połączonych ścieżką oraz mogiły masowe w głębi lasu oznaczone przy pomocy stylizowanych kapliczek krytych gontem.
Na samym początku, przy wejściu na cmentarz, którego broniła kiedyś kuta i bogato zdobiona brama spotykamy okazałą kaplicę wykonaną z kamienia i przykrytą stromym, krytym gontem dachem (którego współczesna rekonstrukcja nie jest niestety zgodna z oryginałem).

 

Wnętrze jej kryło kiedyś kolorowe witraże a na ścianach bocznych odnaleźć można było tablice inskrypcyjne.

"Przez ten las przeszła śmierć,
Otarła się o Wasze ciała i zepchnęła je w groby.
Kroczcie jej drogą i siejcie nowe szczęście,
Które otrzymaliście od słońca w pokoju
Na samotnych wzgórzach, które toną w kwiatach
w czarze światowej wiosny."

Od wschodniej strony cmentarz ogrodzony był sztachetowym płotem zdobionym krzyżami łacińskimi.


W głównej części cmentarza spotykamy początkowo na pojedynczych mogiłach małe drewniane krzyże z żeliwnymi tabliczkami memoratywnymi. oraz mogiły masowe otoczone kamiennymi krawężnikami, z dużym krzyżem lotaryńskim na ścianie tylnej bez tabliczek imiennych.Odchodząc od kwatery głównej na południe, wzdłuż ściany lasu znajdujemy kolejne masowe mogiły, z których jedna oznaczona jest stojącą wśród sosen kapliczką,


Ostatnią mogiłę odnaleźć można szukając wśród roślinności wysokiego, drewnianego krzyża z wystylizowanym, metalowym motywem korony cierniowej. Ogółem pochowanych zostało tu 545 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich
Źródło: Frodyma R., Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej, część I. Okręg I - Nowy Żmigród, Okręg II - Jasło,Wydawnictwo "Ruthenus" Rafał Barski, Karpackie Towarzystwo Naukowe i Oświatowe, Krosno 2015.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...