Założony na planie prostokąta z dużym występem mieszczącym wejście cmentarz, zajmuje stok opadającego wzgórza. Wejście stanowi drewniana bramka wsparta na kamiennych słupach przykrytych czterospadowymi gontowymi daszkami z krzyżami łacińskimi na górze. Cała powierzchnia otoczona jest ogrodzeniem w postaci drewnianego płotu sztachetowego opartego o kamienne słupki.
Na środku kamiennej ściany tylnej, na trójstopniowym postumencie, usytuowany został pomnik centralny w postaci wysokiej pomnikowej ściany. Ma ona w swej najwyższej części trójkątny kształt i przykryta jest ostrym, dwuspadowym daszkiem z gontów. Na wierzchołku znajduje się kamienny krzyż łaciński, a krzyże greckie usytuowane są na ścianach bocznych spływu dachowego. Dolna część daszka przykrywa umieszczoną z obu stron parę kamiennych filarów.
W ścianie pomnikowej odnajdujemy tablicę inskrypcyjną z tekstem w języku niemieckim:
"By nie było wam żal, że w objęciach śmierci jesteście
Wierni wiedeńscy
bohaterowie
Te oto słowa niech dzień po dniu
Głoszą radosną wieść:
Polegliście wy, dzielni
Dla świętej ziemi cesarskiego miasta
Które wam
życie dało.
Nie bezcześci jej żadna stopa wroga"
Na polu grobowym w 35 mogiłach pojedynczych i zbiorowych pochowano 199 żołnierzy w tym:
- 194 żołnierzy austro-węgierskich
- 5 rosyjskich
Źródło: Frodyma R., Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej, część I. Okręg I - Nowy Żmigród, Okręg II - Jasło,Wydawnictwo "Ruthenus" Rafał Barski, Karpackie Towarzystwo Naukowe i Oświatowe, Krosno 2015.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz