niedziela, 18 sierpnia 2013

Cerkiew p.p. św. Michała Archanioła w Świątkowej Małej

Cerkiew jest orientowana, typu zachodniołemkowskiego, drewniana, trójdzielna, z wieżą zwieńczoną izbicą.

Przy nieutwardzonej drodze, odchodzącej na południe, niedaleko od przystanku PKS stoi w Świątkowej Małej zabytkowa cerkiew p/w św Michała Archanioła. Świątynię wzniesiono w 1762 roku. Zapewne nawę i babiniec dobudowano do kapliczki z XVII wieku, stanowiącej obecnie sanktuarium. Budynek remontowano na przełomie wieku XIX i XX (prawdopodobnie wówczas cerkiew przebudowano) oraz w latach 1975 - 1978.
Cerkiew jest orientowana, typu zachodniołemkowskiego, drewniana, trójdzielna, z wieżą zwieńczoną izbicą. Babiniec przykryty jest daszkiem dwuspadowym, a przed wejściem do babińca znajduje się mała kruchta kryta także daszkiem dwuspadowym.

Przed wejściem do babińca znajduje się mała kruchta kryta także daszkiem dwuspadowym.

Świątynia długo nie była użytkowana po 1947 roku. Osadnicy, którzy przybyli tutaj w latach 50-tych, zastali świątynię prawie pustą bez wyposażenia. Ikony składające się na ikonostas i znajdujące się na ścianach cerkwi pochodzą z różnych okolicznych wiosek, w których zniszczono cerkwie. Podobno często były zbierane z przydrożnych rowów. Warto obejrzeć bryłę cerkwi od strony sanktuarium. Ukształtowanie terenu czyni budynek świątyni, z pozoru nieforemny, wyjątkowo zgrabnym. W chwili obecnej świątynia służy jako kościół rzymskokatolicki.


 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...