piątek, 26 lipca 2013

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy

Fotografia archiwalna przedstawiająca stan z 2005 r.

Greckokatolicka cerkiew parafialna p.w. Opieki Matki Bożej była do niedawna największą ozdobą leżącej na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego Komańczy. Zbudowana w 1802 r. była jedną z trzech zachowanych cerkwii typu wschodniołemkowskiego. Ulokowaną na obronnym pagórku cerkiew otaczał kamienny murek, w który wkomponowana była dzwonnica pełniąca jednocześnie funkcję bramy. We wnętrzu znajdował się kompletny ikonostas z 1832 r. pochodzący z wsi Wołosianka na południowych, zakarpackich stokach bieszczadów.
W ołtarzu głównym znajdowała się ikona Matki Boskiej z dzieciątkiem - kopia cudownej ikony z Łopienki. Przy cerkwii znajdował się interesujący cmentarz parafialny z kilkudziesięcioma starymi nagrobkami. Mimo, iż we wsi przeważało wyznanie greckokatolickie stara cerkiew została w 1963 r. odebrana wiernym i przekazana przez władze nielicznym wyznawcom prawosławia. Przez ponad 20 lat nabożeństwa greckokatolickie odprawiano gościnnie w kościele rzymskokatolickim. W 1985 r. parafiania rozpoczęli własnymi siłami budowę nowej nowej cerkwii greckokatolickiej. Ponieważ władze nie zgodziły się na całkiem nowy budynek, przeniesiono więc do Komańczy bardzo już zniszczoną drewnianą cerkiew ze wsi Dudyńce pod Sanokiem, opuszczoną i nie remontowaną od 40 lat. Obchodząc administracyjne zakazy, ustawiono ją na solidnym, murowanym fundamencie, który w istocie stanowi dolną kondygnację cerkwii, znacznie większą od włąściwego budynku. Budowę ukończono w 1988 r.


13 września 2006 cerkiew wraz z wyposażeniem doszczętnie spłonęła; strażakom udało się uratować jedynie zabytkową dzwonnicę. Następnego dnia arcybiskup Adam Dubec zapowiedział odbudowę cerkwi w kształcie sprzed pożaru i 14 października 2008 celebrował w nowej cerkwi liturgię (cerkiew w stanie surowym bez okien i podłogi, bez ikonostasu i polichromii). 14 października 2010 całkowicie ukończono odbudowę cerkwii

Źródło: Bieszczady, Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", "Bosz" Sp. z o.o., Pruszków - Olszanica 1992

Fotografia archiwalna przedstawiająca stan z 2005 r.


Fotografia archiwalna przedstawiająca stan z 2005 r.

Fotografia archiwalna przedstawiająca stan z 2005 r.
Fotografia archiwalna przedstawiająca stan z 2005 r.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy. Stan z 2005 r.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...